Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Logosu

15 TEMMUZ DEMOKRASİ MÜZESİ AÇILDI

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin önderliğinde kurulan Türkiye’nin ilk “15 Temmuz Demokrasi Müzesi” 12 Temmuz’da açıldı.

İstasyon Meydanı’nda kurulan müze açılışı, Vali Ali Yerlikaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Deniz Köken, AK Parti il Başkanı Eyüp Özkeçeci, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Ali Gür ve diğer ilgililerin yanı sıra 15 Temmuz Gazi ve Şehit yakınlarının katılımlarıyla gerçekleşti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin açılış konuşmasında, “Bütün dünyaya darbeye darbenin nasıl yapıldığını en kuvvetli şekilde gösterdik. Bu özel günün unutulmaması için de yaşanmışlığı teknolojinin nimetlerinden yararlanarak yeniden yaşatma imkanı bulduk. Çok daha aydınlık bir gelecek için hepberaberiz.” sözleriyle müzenin alanında Türkiye'de bir ilk olduğunu ifade etti ve emeği geçenlere teşekkür etti.

Vali Yerlikaya ise, 15 Temmuz'da Türkiye'nin dört bir yanında binlerce insanın tek yürek olarak yeni bir kurtuluş destanı yazdığını aktardı. Geleceğine el koymak isteyenlere karşı istiklalini ve istikbalini korumak isteyen halka Gaziantep'in de çok güçlü bir sesle yanıt verdiğini anlatan Yerlikaya, 300 bin kadar insanın Gaziantep'teki Demokrasi Meydanı'nda bir araya gelerek hainlere karşı tek yürek olduğunu kaydetti.

15 TEMMUZ DEMOKRASİ MÜZESİ

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Müzeler ve Kütüphane Şube Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren müze, 15 Temmuz'un tanıkları ve kullandıkları cihazlar aracılığıyla tarihe tanıklık etme imkanı sunmaktadır.

Ziyaretçilere "tanıklık" hissini yaşatma gayesiyle hain kalkışmanın başladığı saat itibariyle meydana gelen olayları kronolojik sıraya göre tablet, cep telefonları ve monitörler aracılığıyla kalkışmanın son bulduğu ana kadar görüntüler ziyaretçilere sunulmaktadır.

Müzenin çıkış bölümüne geçerken ise, halkın selalar eşliğinde sokağa çıktığı anları yansıtan ve o duyguları yaşatan uygulamalar tasarlanmıştır. Müzenin son bölümünde ise, hain kalkışmada şehit olan vatandaşlarımızın fotoğrafları ile TRT'deki korsan bildiri yayını ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasının yer aldığı video görüntüleri yerleştirilmiştir. Ayrıca bu bölümde darbe girişiminde şehit düşen Gaziantepli hemşehrilerimizin ayrı bir bölümde fotoğrafları sergilenmektedir. Müze binasının dış cephesinde 248 şehidimizin isimlerinin yazıldığı özel bir alan oluşturulmuştur.

Etkinlik ile ilgili Resimler

Etkinlik Detayları
Etkinlik Tarihi 2017-07-13
Etkinlik Saati -
Etkinliğin Yapılacağı Yer 15 temmuz Demokrasi Müzesi
Bilet Satış Yerleri -
Bilet Fiyatı -

Bazı Projeler

 • RUMKALE DÜNYA TURİZMİNE HAZIRLANIYOR

     Kültürel mirasın korunması, yaşatılması, tanıtılması ve turizme kazandırılması amacıyla bu yöndeki çalışmalara yoğunlaşan Büyükşehir, hazırladığı projelerle Gaziantep’i kültür kenti haline dönüştürecek. 2014-2017 yılları ara

 • GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR “23.ULUSLARARASI BEYPAZARI VE YÖRESİ FESTİVALİ”NDE

     Ankara  Beypazarı Belediyesinin düzenlediği 23. Uluslararası Beypazarı ve Yöresi Kültür Turizm ve Tarih Festivali, Osmanlı İmparatorluğunun kurucusu Osman Gazi'nin dedesi Gündüz Alp'in kabrinin bulunduğu Hırkatepe köyündeki kabrinde dualarla

 • “BU VATAN, ŞEHİTLERİN VE GAZİLERİN BİZLERE EMANETİDİR”

     Şahin, mesajında, 19 Eylül’ün Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e “Mareşal" rütbesi ve "Gazi” unvanı verilişi vesilesiyle tüm gazileri andığımız anlamlı bir gün olduğunu hatırlatarak, şehitlik ve gaziliğin Türk milleti için şere

 • BÜYÜKŞEHİR’DEN EĞİTİME DESTEK

     Öğrencilerin iyi bir eğitim alması için her türlü desteği vermeye çalışan Büyükşehir Belediyesi, bu kapsamda Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kursları (GASMEK) bünyesinde YGS-LYS ve TEOG öğrencileri yö

Haberler