Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Logosu

15 TEMMUZ DEMOKRASİ MÜZESİ AÇILDI

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin önderliğinde kurulan Türkiye’nin ilk “15 Temmuz Demokrasi Müzesi” 12 Temmuz’da açıldı.

İstasyon Meydanı’nda kurulan müze açılışı, Vali Ali Yerlikaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Deniz Köken, AK Parti il Başkanı Eyüp Özkeçeci, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Ali Gür ve diğer ilgililerin yanı sıra 15 Temmuz Gazi ve Şehit yakınlarının katılımlarıyla gerçekleşti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin açılış konuşmasında, “Bütün dünyaya darbeye darbenin nasıl yapıldığını en kuvvetli şekilde gösterdik. Bu özel günün unutulmaması için de yaşanmışlığı teknolojinin nimetlerinden yararlanarak yeniden yaşatma imkanı bulduk. Çok daha aydınlık bir gelecek için hepberaberiz.” sözleriyle müzenin alanında Türkiye'de bir ilk olduğunu ifade etti ve emeği geçenlere teşekkür etti.

Vali Yerlikaya ise, 15 Temmuz'da Türkiye'nin dört bir yanında binlerce insanın tek yürek olarak yeni bir kurtuluş destanı yazdığını aktardı. Geleceğine el koymak isteyenlere karşı istiklalini ve istikbalini korumak isteyen halka Gaziantep'in de çok güçlü bir sesle yanıt verdiğini anlatan Yerlikaya, 300 bin kadar insanın Gaziantep'teki Demokrasi Meydanı'nda bir araya gelerek hainlere karşı tek yürek olduğunu kaydetti.

15 TEMMUZ DEMOKRASİ MÜZESİ

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Müzeler ve Kütüphane Şube Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren müze, 15 Temmuz'un tanıkları ve kullandıkları cihazlar aracılığıyla tarihe tanıklık etme imkanı sunmaktadır.

Ziyaretçilere "tanıklık" hissini yaşatma gayesiyle hain kalkışmanın başladığı saat itibariyle meydana gelen olayları kronolojik sıraya göre tablet, cep telefonları ve monitörler aracılığıyla kalkışmanın son bulduğu ana kadar görüntüler ziyaretçilere sunulmaktadır.

Müzenin çıkış bölümüne geçerken ise, halkın selalar eşliğinde sokağa çıktığı anları yansıtan ve o duyguları yaşatan uygulamalar tasarlanmıştır. Müzenin son bölümünde ise, hain kalkışmada şehit olan vatandaşlarımızın fotoğrafları ile TRT'deki korsan bildiri yayını ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasının yer aldığı video görüntüleri yerleştirilmiştir. Ayrıca bu bölümde darbe girişiminde şehit düşen Gaziantepli hemşehrilerimizin ayrı bir bölümde fotoğrafları sergilenmektedir. Müze binasının dış cephesinde 248 şehidimizin isimlerinin yazıldığı özel bir alan oluşturulmuştur.

Etkinlik ile ilgili Resimler

Etkinlik Detayları
Etkinlik Tarihi 2017-07-13
Etkinlik Saati -
Etkinliğin Yapılacağı Yer 15 temmuz Demokrasi Müzesi
Bilet Satış Yerleri -
Bilet Fiyatı -

Bazı Projeler

 • BU MERKEZ İLE YENİ HAYATA ADIM ATIYORLAR

     Yaptığı birçok sosyal çalışmayla adından sıkça söz ettiren Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, uyuşturucunun pençesine düşen yüzlerce gencin umudu oldu. Gaziantep’te kurulan Oya Bahadır Yüksel Ergen Bağımlılı

 • GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR “6. KÜRESEL BOTANİK BAHÇELERİ” PLATFORMUNA KATILDI

     İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenen uluslararası platforma, 70 ülkeden 500 kişi katıldı. Dünyadaki sayılı botanik bahçelerinin sözlü ve poster sunumları yaptığı platformda, özel davetli konuşmacılar da yer aldı. Gaziantep Büy

 • BÜYÜKŞEHİR’DEN SU TASARRUFU İÇİN YENİ DÜZENLEME

     Daha yeşil bir Gaziantep oluşturmak ve insanların hayatın koşuşturmacasından biraz olsun uzaklaşmalarını sağlamak amacıyla yapılan park ve yeşil alanların bakımı ve sürekliliğinin sağlanması çalışmalarından da sorumlu olan Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı

 • 15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ

     Binlerce vatandaşın katılımıyla demokrasi nöbetinin tutulduğu gecede anma etkinlikleri gerçekleştirildi. Akşam namazının kılınmasının ardından şehitler için Kuran’ı Kerim okunup dua edildi. Tasavvuf musikisi dinletisinin yapıldığı alanda mehteran gösteris

Haberler