Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Logosu

YAZ BİLİM ATÖLYELERİ BAŞARIYLA TAMAMLANDI

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Gezegenevi ve Bilim Merkezi, bu yaz tatilinde de çocuklar ve gençlere bilim ve teknolojiyi sevdirmek amacıyla 5-14 yaş grubu çocuk ve gençleri ücretsiz yaz bilim atölyelerinde ve gökyüzü gözlemlerinde ağırladı.

Çocuklar ve gençler,  bilim ve teknolojinin sandıkları kadar zor ve anlaşılmaz olmadığını, kolay ve eğlenceli yöntemlerle öğrenilebileceğini yaşayarak gördüler.

Kendisine daha fazla güvenen, takım çalışması ve işbirliği yapabilen, bilgi ve donanımları paylaşabilen, etkileşimli öğrenebilen, analitik düşünebilen ve sorgulayan bireyler olma yolunda bir adım atmış oldular.  Astronomi, Robotik ve Kodlama, Mühendislik ve Teknoloji, Yaratıcılık ve El Becerileri, Fizik ve Kimyanın Eğlenceli Yüzü başlıkları altında 18 farklı içerikte, 57 ücretsiz bilim atölyesi açıldı.

Çocuk ve gençlerimizin gelecekle ilgili hayallerinde bilim ve teknolojinin de yer almasını hedefleyen öğretici ve eğlenceli yaz bilim atölyeleri 10 Temmuz 2017'de başlayıp, 25 Ağustos 2017'de sona erdi.  

Temmuz ayı içinde iki kere tüm yaş gruplarına açık teleskopla gökyüzü gözlemi düzenlendi. Akşam 21.00-22.30 arasında düzenlenen gözlem etkinliklerinde Satürn’ün halkaları, Jüpiter’in uyduları ve hilal halindeki Ay’ın kraterleri gözlendi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Gaziantep Gezegenevi ve Bilim Merkezi’nde 18 farklı atölye gerçekleşti.

“Akciğer Modelleme” atölyesinde 9-12 yaş grubu öğrenciler, balon, çubuk ve plastik şişe kullanarak akciğer modellediler,  akciğerin çalışma prensibini uygulayarak anlama şansını elde ettiler.

Bu yaz ilk defa düzenlediğimiz ve oldukça yoğun ilgi gören, 5-7 yaş grubuna hitap eden “Astronot Çocuk”  atölyesinde çocuklarımız önce hazır kitapçıklardaki uzay temalı boyamayı yaptılar.

“Çılgın Laboratuvar” gerçekten de çılgın ve heyecan verici kimyasal gösterilere sahne oldu. Tüm atölye boyunca çocukların keyifli çığlıkları dinmedi.

Yine bu yaz ilk defa düzenlediğimiz “Çubuklarla İnşa Et” mühendislik atölyesi de çok ilgi gördü. Çubuklar, bardaklar ve klipsler kullanılarak en uzun kuleler, en sağlam köprüler gibi yapılar çocuklar tarafından inşa edildi. Çok renkli ve öğretici bir atölyemiz daha oldu.

“Denizaltı” atölyesi de hem suyun kaldırma kuvvetini hem de denizaltıların çalışma prensiplerini öğretebilmek için zaman zaman yaptığımız klasik fizik atölyelerimizden biridir.

“Devrelerim Yanıyor” atölyemiz, özellikle elektroniğe meraklı çocuk ve gençlerimize ellerine havya alıp, devre tamamlama fırsatı vermesi bakımından çok yerinde bir mühendislik ve teknoloji etkinliği olma özelliği taşıyor.

5-7 yaş grubuna hitap eden “Doya Doya Robot Boya”  atölyesinde çocuklarımız önce uzay temalı boyama sonra da  kartondan bir robot yapıyorlar. Son olarak da bu sevimli robotları muhtelif malzemelerle süslüyorlar.

“Eğlenceli Birim” de yine bir mühendislik ve bilim atölyesi. Öğrencilerimiz bu atölyede birimin tanımıyla ve temel metrik birimlerle tanıştılar. Muhtelif cisimlerin boyut ve ağırlıklarıyla ilgili olarak önce tahminde bulunup sonra da ölçerek, tartarak test ettiler. En sonunda da konuyla ilgili bir bulmacayı çözerek atölyeyi tamamladılar.

Geleneksel “Güneş Sistemi” atölyesinde çocuklar ve ebeveynleri Güneş sisteminin gezegenlerini, birbirlerine ve Güneş’e oranla büyüklüklerini, yapılarını ve Güneş’e olan uzaklıklarını kil hamuruna biçim vererek ve gök cisimlerini parmaklarıyla boyayarak öğrendiler. Atölye sonunda dağıtılan Güneş Sistemi çıkartma/yapıştırma görselimizi de çok eğlenerek uyguladılar.

“Havalı Cd” atölyesinde kuvvetler ve özellikle de sürtünme kuvvetiyle tanışan çocuklar hoverkraft deniz taşıtlarının, helikopterlerin çalışma prensibini de öğrenmiş oldular. Havanın gücü, hava olayları ve basınç konuları uygulamalı olarak işlendi.

“Hikâye Avcıları”,  güzel Türkçemizin doğru kullanımı ve hayâl gücüyle ilgili bir atölye. Bu etkinlikte 9-11 yaş grubu öğrencilerin hayâl güçlerini kullanarak kurgu hikâyeler üretmelerine, yaratıcılıklarını geliştirmelerine imkân verildi.

“Küçük Mühendisler” atölyesinde Motorsuz Basit Makinalar Eğitim seti kullanan çocuklar, günlük hayatta her gün rastlanan motorsuz basit makinaların nasıl çalıştığını deneyerek öğrenme ve basit mühendislik problemlerini çözme fırsatını buldular.

“Özgür Ağırlık” atölyesiyle, özkütle ve suyun kaldırma kuvveti gibi kavramların, “Batar mı yüzer mi?” adlı eğlenceli deneylerle, tahmin etme, ölçme ve sonuçları karşılaştırma, değerlendirme ve bulmaca çözme yöntem ve araçları kullanılarak öğrencilere verilmesi hedeflendi.

“Robot Programlama” atölyesine katılan gençlerin, yaratıcılıklarını ortaya çıkarma, analitik düşünme yeteneklerini geliştirme, takım çalışması alışkanlığı kazanma, sorgulamalı öğrenme yöntemleriyle tanışma gibi kazanımlar elde etmeleri ve algorima mantığı ve kodlamayla tanışmaları hedeflenmişti.

“Robotik” atölyemizde de bir başka robot seti kullanılarak yine algoritma mantığı ve kodlamanın yanı sıra, analitik düşünme yeteneklerini geliştirme, takım çalışması alışkanlığı kazanma, gibi kazanımlar elde etmeleri hedeflenmişti.

5-7 yaş grubuna hitap eden “Roket Yapalım”  atölyesinde çocuklarımız hem uzay temalı boyama hem de basit, hava gücüyle çalışan bir roket yaptılar.

Yaz Bilim Atölyelerimizin finalini “Teleskop” atölyesiyle yaptık. Öğrencilerimiz gerçek mercekler kullanarak, gerçek teleskoplar yaptılar. Ayın kraterlerini rahatlıkla gözleyebilecekleri birer teleskopları oldu.

“Usta Mühendisler” atölyesinde Motorlu Basit Makinalar Eğitim seti kullanarak, günlük hayatta her gün rastlanan motorlu basit makinaların nasıl çalıştığını deneyerek öğrenme ve basit mühendislik problemlerini çözme fırsatını buldular.

“Doya Doya Robot Boya”, “Roket Yapalım”, “Astronot Çocuk”  ve “Güneş Sistemi”  atölyelerimize ebeveynler de katıldılar. Yani “Aile Boyu Bilim” öğrendiler.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Gezegenevi ve Bilim Merkezi tarafından düzenlenen 857 yaz bilim atölyeleri ve 210 gökyüzü gözlemlerinden toplamda 1.067 kişi faydalandı. 

 

Etkinlik ile ilgili Resimler

Etkinlik Detayları
Etkinlik Tarihi 2017-08-25
Etkinlik Saati -
Etkinliğin Yapılacağı Yer Gezegenevi ve Bilim Merkezi
Bilet Satış Yerleri -
Bilet Fiyatı -

Bazı Projeler

 • RUMKALE DÜNYA TURİZMİNE HAZIRLANIYOR

     Kültürel mirasın korunması, yaşatılması, tanıtılması ve turizme kazandırılması amacıyla bu yöndeki çalışmalara yoğunlaşan Büyükşehir, hazırladığı projelerle Gaziantep’i kültür kenti haline dönüştürecek. 2014-2017 yılları ara

 • GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR “23.ULUSLARARASI BEYPAZARI VE YÖRESİ FESTİVALİ”NDE

     Ankara  Beypazarı Belediyesinin düzenlediği 23. Uluslararası Beypazarı ve Yöresi Kültür Turizm ve Tarih Festivali, Osmanlı İmparatorluğunun kurucusu Osman Gazi'nin dedesi Gündüz Alp'in kabrinin bulunduğu Hırkatepe köyündeki kabrinde dualarla

 • “BU VATAN, ŞEHİTLERİN VE GAZİLERİN BİZLERE EMANETİDİR”

     Şahin, mesajında, 19 Eylül’ün Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e “Mareşal" rütbesi ve "Gazi” unvanı verilişi vesilesiyle tüm gazileri andığımız anlamlı bir gün olduğunu hatırlatarak, şehitlik ve gaziliğin Türk milleti için şere

 • BÜYÜKŞEHİR’DEN EĞİTİME DESTEK

     Öğrencilerin iyi bir eğitim alması için her türlü desteği vermeye çalışan Büyükşehir Belediyesi, bu kapsamda Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kursları (GASMEK) bünyesinde YGS-LYS ve TEOG öğrencileri yö

Haberler