Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Logosu

TÜRKİYE’NİN EN DONANIMLI “İÇME SUYU KALİTE KONTROL LABORATUARI” HİZMETE GİRDİ

   GASKİ’nin Hacibaba Su Tesisleri içerisinde yaptırdığı ve Türkiye’nin en büyük ‘Kalite Kontrol Laboratuarı’ konumunda olan laboratuar yapılan tören ile hizmete girdi.

 

   Hacibaba Mahallesi Hacibaba Su Tesisleri içerisinde düzenlenen törene Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, AK Parti Gaziantep Milletvekilleri Nejat Koçer, Mehmet Erdoğan ve Canan Candemir Çelik ile protokol üyeleri katıldı.

Şehir şebekesine verilmeden önce suyun fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik analizlerinin yapılacağı laboratuvarın açılış töreninde konuşan Bakan Gül, insana yatırımın genel siyaset tarzları olduğunu söyledi.

Türkiye'nin birlik, beraberlik ve huzurunu kimsenin bozamayacağını anlatan Adalet Bakanı Gül, 80 milyon insanın can ve mal emniyetinin Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin teminatı altında olduğunu kaydetti. Bakan Gül, böyle önemli bir yatırıma Gaziantep’e kazandıran Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve ekibine teşekkür etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise kendilerine her konuda destek olan Gazianteplilere teşekkür ederek, “Allah hemşerilerimizden  Allah razı olsun. Her konuda arkamızda duruyorlar” dedi.

Suyun bir hayat olduğunu vurgulayan Şahin, Allah’ın insanoğlunu bir damla sudan yarattığını, cenneti tarif ederken de su ve yeşilden tarif ettiğini, Kevser Irmağı’ndan bahsettiğini anımsattı. Ama insanoğlunun bu ekolojik sistemde, küreselleşmedeve çevre sorunlarında yüzyıllardır karşı karşıya olduğunu dile getiren Şahin, “Bugün bu işi bu hale getirenler yeniden bu işin düzelmemesi için birbirini yiyiyorlar. Böyle bir dünya düzeni var. ABD ile Almanya ile kapışmasının en büyük nedeni aslında bu. İklimlendirme ile ilgili kim daha çok para yatıracak. Ama Yüce Mevlam konuşarak kullanma diye bir şey söylemiş. Bizden sonraki çocuklarımıza daha güzel bir dünya bırakmak için emir vermiş. Bu yüzden çok sorunlarımız var. İnsanı sorunlarımız var, iklim sorunlarımız, çevre sorunlarımız var” diye konuştu.

Şehire gelen suyun yüzde 5’lik kısmının kendi sularının olduğunu, diğer kısmını şehir dışından getirdiklerini aktaran Şahin, yağmur yağması için sürekli dua ettiklerini kaydetti.

Heyet açlışı sonrası tesisleri gezerek teknik heyetten çalışmalar hakkında bilgiler aldılar.

TESİS 24 SAATTE 2 MİLYON NÜFUSUN SUYUNU ARITABİLİYOR

GASKİ Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler de tesisler ile ilgili teknik bilgiler verdi. Sönmezler, yapılan laboratuarın Türkiye’nin en büyük su laboratuarı, Güneydoğu’nun ise açık ara büyük olduğunu belirtti. Sönmezler, laboratuarın uluslararası kalitede olduğunu, buradan sunulan rapor ve sertifikaların uluslararsında kabul gördüğünü söyledi.

Kartalkaya Barajı’ndan getirilen hamsuyu arıtıp şehir şebekesine sağlıklı bir şekilde verilmesini sağlıyor. Tesis günlük 400.000 m³/gün yani yaklaşık 2 milyon nüfusa yetecek su arıtma kapasitesine sahip.

6 MİLYON TL YATIRIM YAPILDI

Tesisde arıtma işlemine tabi tutulan su şebekeye verilmeden önce fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik analizleri 24 saat kesintisiz olarak yapılıyor. Ayrıca şebekede mahallelerden alınan su numuneleri ile de son kullanıcı olan vatandaşlara verilen suyun kalitesi kontrol ediliyor. Özetle şebekeden asgari 50 numune ve arıtma işlemi esnasında yapılan yaklaşık 50 numune ile birlikte ortalama 100 numunenin analizi 24 saat yapılıyor.

Laboratuvar  binasnın alanı 2500 metre kare olup yaklaşık inşaat maliyeti  2.500.000  TL. Mevcut cihazları 2.000.000 TL değerinde olup ileriye dönük analizler için alınması planlanan cihazların yaklaşık maliyeti ise 1.500.000  TL’dir. Yapılan bu tesisle vatandaşlara verilen suyun yönetmelik esaslarına göre kalitesi daha fazla parametre ile kontrol edilecek. Bu hizmetler için yaklaşık 6 milyon TL yatırım yapıldı.

Bu Haber 2017-08-11 15:08:22 Tarihinde Eklenmiştir.

Bazı Projeler

 • ÇOCUKLAR YAZAR BESTAMİ YAZGAN İLE BİR ARAYA GELDİ

     Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Müzeler ve Kütüphane Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Çocuklar Yazarlarla Buluşuyor” etkinliği kapsamında Gaziantep’teki ilkokullar ve liseleri hem çocuk kü

 • BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KÖPRÜSÜ TRAFİĞE AÇILDI

     Önceki gün, Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu ve beraberindeki heyet, yeni köprüde incelemelerde bulundu. Yaklaşık 27 yıl önce Büyükşehir Belediyesi karşısına

 • BÜYÜKŞEHİR, UYUŞTURUCUYA YÖNELİK ÖNLEYİCİ TEDBİRLER İÇİN SAHADA

     Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Yeşilay Cemiyeti arasında “Bağımlılıklara Yönelik Koruma, Önleme ve Rehabilitasyon Alanında İşbirliği Protokolü” kapsamında yürütülen salon çalışmalarının ardından saha çalışmalarına

 • BAŞKAN ŞAHİN KARNE DAĞITTI

     Okul yöneticileri ve öğretmenlerle bir süre sohbet eden Şahin, okulun eksikliklerini öğrendi, gerekli desteğin sağlanacağının sözünü verdi. Öğrencilerle karnelerini dağıtan Şahin, öğrenciler, öğretmenler ve velilerin karne heyecanını pa

Haberler